Key Features:
● High brighness 1,000 nits to 2,200 nits;
● Custom made panel size: 55'', 65'', 75'';
● Custom made shape, Circle, corner, round;
● Energy-saving, Long Lifespan, Lower heating.
Applications:
COBit Pro Ultra high definition LED video wall design for brand showroom, shopping mall, chain stores, hospital, pharmacy HD advertising screen.
Key Features:
● High brighness 1,000 nits to 2,200 nits;
● Custom made panel size: 55'', 65'', 75'';
● Custom made shape, Circle, corner, round;
● Energy-saving, Long Lifespan, Lower heating.
Applications:
COBit Pro Ultra high definition LED video wall design for brand showroom, shopping mall, chain stores, hospital, pharmacy HD advertising screen.
P1.25mm Micro LED Indoor Fixed Fine Pitch LED Video Wall
The COBit Pro series Ultra fine pitch LED video wall is released in 2024, which designed for semi-outdoor high brightness UHD video wall applications which powered with common cathode technology. The key feature of COBit Pro is high brightness max 2,000 nits for outdoor optional, even more it can be custom-made shape, such as round, circle, triangle... The video panel with pixel pitch ranging from 0.6mm to 1.5mm deliver highest definition video performance even at small size, and the whole series come with all the features of flip COB to maximize vivid video effects,such as 10,000:1 contrast, 170° view angle. The lower heating COB modules without wires ensures the highest reliability and longer lifespan of video wall. With 27㏑,16:9 aspect ratio panel, you can create any native 2K, 4K, or 8K video wall screen with any pixel pitch easily.

More functional for creative design
More module size & panel size allows you to make any creative shape applications, such as circle, round, triangle with slim bezel.
Semi-outdoor brightness
The LED video wall designed with common cathode technology which has 1,000 & 2,000 nits brightness for outdoor option, it is powerful bright for semi-outdoor applications.

Powered by flip COB Technology
The modules with chip-on-board has the strongest protection, it is anti-crash, front IP 65 waterproof for any environment installation.

The LED wall has featured with 10,000:1 contrast, 170° wide view angle, dual calibration, which deliver the uniform & vivid video performance experience.

Longer lifespan with Flip COB
The flip COB technology is lower heating, excellent dissipation, energy-saving, which ensures long lifespan of LED screens.

Seamless Cabinet
High precision CNC cabinet integral processing, module can be adjusted vertically and honrizontally, which ensures a flat and seamless LED wall after cabinet connection.

Fast installation
Standard 27 inch panel equipped with quick connector,location pin and horizontal adjustment design, saving time and labor cost on a 2K, 4K or 8K LED wall installation.

Front & Rear Service Options
Front installation, front maintenance and rear installation, front maintenance are both available.

Various installation methods
Portable frame, wall mount, hanging, floor-stand installation are all available.

COBit Pro-1.5, 1.5mm fine pitch LED video wall case

| Pixel Pitch | 1.25 mm |
| LED | COB, 1R1G1B |
| Pixel Density | 640,000 |
| Module Size (mm) | 150*168.75 |
| Cabinet Size (mm) | 600 * 337.5 |
| Cabinet Resolution | 480 * 270 |
| Cabinet Thickness | 42 mm |
| Cabinet Weight | 4.6 Kgs per tile |
| Material | Die-casting Aluminium |
| Service | Front or rear Access |
| Brightness (nits) | 1,000 / 2,000 (Optional) |
| Contrast | 10,000:1 |
| View angle (H/V°) | 170 |
| Drive Mode | Constant current |
| Grey level | 14 Bit |
| Refresh rate (Hz) | 3840 |
| Power Input | AC 100-240V |
| Average power consump | 110 W/sq.m |
| Max power consump | 330 W/sq.m |
| Life Time (hrs) | 100,000 |
| IP Rating (Front/Rear) | IP65 / IP44 |
| Application | Indoor / Semi-outdoor |
| Operating temperature | -10 to 50℃ |
| Storage temperature | -20 to 60℃ |

Copy product links
Long by picture save/share


Please choose online customer service to communicate