Key Features:
● Ultra slim 20mm thickness cabinet;
● Custom made panel size: 55'', 65'', 75'';
● High brighness 1,000 nits to 2,200 nits;
● Energy-saving, Long Lifespan, Lower heating.
Applications:
COBit Slim Ultra high definition LED video wall design for brand showroom, shopping mall, chain stores, hospital, pharmacy HD window glass advertising screen.
Key Features:
● Ultra slim 20mm thickness cabinet;
● Custom made panel size: 55'', 65'', 75'';
● High brighness 1,000 nits to 2,200 nits;
● Energy-saving, Long Lifespan, Lower heating.
Applications:
COBit Slim Ultra high definition LED video wall design for brand showroom, shopping mall, chain stores, hospital, pharmacy HD window glass advertising screen.
P1.25mm Slim 55'' COB Fine Pitch LED Video Wall
The COBit (Chip on board) SLIM series Ultra HD Narrow pitch LED video wall is designed for indoor & semi-outdoor window advertising which is high brightness commercial LED video wall applications, such as shopping mall, retail store, chain store,super market,hospital,landmark. The key feature of COBit Slim is the thickness of cabinet is only 20mm, even more double side cabinet is only 39mm. The flexible cabinet size can custom made for any 55'', 65'', 75'' to replace LCD monitors. The max brightness from 1,000nits to 2,200nits, The video panel with pixel pitch ranging from 0.78mm to 1.5mm deliver highest definition video performance even at small size, and the whole series come with all the features of flip COB to maximize vivid video effects,such as 10,000:1 contrast, 15 bits, 170° view angle. Due to the common cathode technology application, COB modules which is energy-saving & lower heating ensures the highest reliability and longer lifespan of video wall.

Flexible size for creative design
The cabinet thick is only 20mm single side, and 39mm double sided, only 11kgs for 55 inch LED video wall, which allows you to make any big size format video wall like 65'', 75''.

Semi-outdoor brightness
The LED video wall designed with common cathode technology which has 1,000 & 2,000 nits brightness for outdoor option,but energy-saving & lower heating, it is powerful bright for semi-outdoor applications.

Powered by flip COB Technology
The modules with chip-on-board has the strongest protection, it is anti-crash, front IP 65 waterproof for any environment installation.

The LED wall has featured with 10,000:1 contrast, 170° wide view angle, dual calibration, which deliver the uniform & vivid video performance experience.

Longer lifespan with Flip COB
The flip COB technology is lower heating, excellent dissipation, energy-saving, which ensures long lifespan of LED screens.

Seamless Cabinet Connetion
High precision CNC cabinet integral processing, and modules can be adjusted vertically and honrizontally, which ensures a flat and seamless LED wall after cabinet connection.

Fast installation
Standard 27 inch panel equipped with quick connector, location pin and horizontal adjustment design, saving time and labor cost on a 2K, 4K or 8K big format LED wall installation.

Easy Front or Rear Service
Front installation, front maintenance and rear installation, front maintenance are both available.

Various installation methods
Portable frame, wall mount, hanging, floor-stand installation are all available.

| Pixel Pitch | 1.25 mm |
| LED | COB, 1R1G1B |
| Pixel Density | 640,000 |
| Module Size (mm) | 150*168.75 |
| Cabinet Size (mm) | 55'' / 65'' / 75'' / 85'' / 100'' |
| Cabinet Resolution | 1920*1080 * 120 |
| Cabinet Thickness | 20 mm |
| Cabinet Weight | 2 Kgs per tile |
| Material | Die-casting Aluminium |
| Service | Front Access |
| Brightness (nits) | 1,000 / 2,000 |
| Contrast | 10,000:1 |
| View angle (H/V°) | 160 |
| Drive Mode | Constant current |
| Grey level | 14 Bit |
| Refresh rate (Hz) | 3840 |
| Power Input | AC 100-240V |
| Average power consump | 110 W/sq.m |
| Max power consump | 330 W/sq.m |
| Life Time (hrs) | 100,000 |
| IP Rating (Front/Rear) | IP65 / IP44 |
| Application | Indoor / Semi-outdoor |
| Operating temperature | -10 to 50℃ |
| Storage temperature | -20 to 60℃ |

Copy product links
Long by picture save/share


Please choose online customer service to communicate