Key Features:
● 1000*250, 750*250, 500*250mm panel size;
● 33mm thickness cabinet; double sided 52mm;
● 45 degree design for cube ;
● Front Installation & maintenance.
Applications:
Indoor fixed LED video screen for office, hotel, stage, shopping mall, conference, showroom, digital signage.
Key Features:
● 1000*250, 750*250, 500*250mm panel size;
● 33mm thickness cabinet; double sided 52mm;
● 45 degree design for cube ;
● Front Installation & maintenance.
Applications:
Indoor fixed LED video screen for office, hotel, stage, shopping mall, conference, showroom, digital signage.
Mountit250-2.5, P2.5mm Indoor Fixed LED video screen
Ultra slim, More panel size, UHD performance
Mountit250 Series fixed LED video wall has wide pixel pitch range from 1.5mm to 3.9mm and more panels size for flexible indoor commercial LED display applications. The cabinet thickness 33mm ultra slim design, and weight 2.9 kgs which makes the installation easier and saves the installation space and cost, it allows you to mount the video tiles easily on the wall directly with screws or a simple frame. Even more, double sided LED video wall is only 52mm thickness, and the 45 degree design cabinet is easy for you to setup a cube or a 90 degree corner screen.
Neat design, Ultra slim, Light-weight Tile
The thickness of cabinet is 33mm, only 2.9Kgs, easy handle, 40mm thickness after installation.

More Panel Size
More option on panel size and pixel pitch for your project, 1000*250, 750*250, 500*250mm; pitch range 3.9mm to 1.5mm.

45 degree LED module & cabinet design, easy to install a cube or 90 degree LED video wall

Seamless Design
Every video panel is manufactured with CNC auto-machines of high precision, modules & cabinet connection are seamless.

Easy installation
Connection strap & magnetic design for simple installation without cables, no need extra frame to fix, saving structure cost.

Front installation & maintenance
LED modules, controller all are front maintenance without catwalk. Front installation to save installation space.

Uniform color LED, 3840Hz refresh rate and 160° super wide viewing angle guarantee the vivid visual experience.

Varies installation methods
Wall mount with screws, Fixed with frame, hanging installation are all available.

Mountit250 series MI250-1.9, Pitch 1.9mm fixed installation in the shopping mall

| Pitch | 2.5mm |
| LED | SMD 1515 |
| Pixel Density | 160,000 |
| Module Size (mm) | W 250 * H 250 |
| Cabinet Size (mm) | W 1000 * H 250 / W 750 * H 250/ W 500 * H 250 |
| Cabinet Thickness | 33 mm |
| Cabinet Weight | 2.9 Kgs |
| Brightness (nits) | 1500 |
| Material | Die-casting |
| Serviceability | Front |
| Max power consump | 800 W/㎡ |
| Average power consum | 240 W/㎡ |
| Refresh rate (Hz) | 3840 |
| Grey level | 14 Bit |
| Drive Mode | Constant current |
| Power Input | AC 110-220V |
| Life Time (hrs) | 100,000 |
| Contrast | 5000:1 |
| View angle (H/V°) | >140 |
| IP Rating | 43 |
| Application | Indoor |
| Operating temp | -10 to 40℃ |
| Storage temperature | -20 to 60℃ |

Copy product links
Long by picture save/share


Please choose online customer service to communicate