Key Features:
● Front or rear installation & maintenance;
● Corner LED video wall available;
● Highest protection: IP66, 6,500nits;
● Various panel size options.
Applications:
MO Outdoor LED video wall is applied for outdoor advertising billboard, shopping mall, 3D video screen, digital signage.
Key Features:
● Front or rear installation & maintenance;
● Corner LED video wall available;
● Highest protection: IP66, 6,500nits;
● Various panel size options.
Applications:
MO Outdoor LED video wall is applied for outdoor advertising billboard, shopping mall, 3D video screen, digital signage.
MO-2.9, P2.97mm Outdoor high definition 3D LED video wall
Front or rear access, Various panel size, Highest protection
Mountit Outdoor series outdoor fixed LED video wall is designed for big format video displays in outdoor advertising with the most stable quality & longest lifespan. Its compact structure,only 65mm thickness,the panel weighs only 22kg/㎡. Extremely strong weather protection IP66 for outdoor application,up to 6,500 nits brightness is perfect for outdoor advertising video wall. Even more, 45° corner & curve corner design allows you to create any shapes of 3D adversting video wall. The cabinet without fan or air conditions, it’s noise free, and more energy efficient,saving 30%-40% power consumption. MO series is widely applied for outdoor LED billboard at stadium, bank, hotel, headquarter, urban landmark, shopping mall building facade advertising.
Various panel size
5 kinds of cabinet panel size is flexible for your project applications, perfect for outdoor day & night view

Front or rear access
All LED module, power & controller box are front or rear installation as you want, also front or rear maintenance.

90° corner & curve corner
45° corner & round corner cabinet design allows you to intall a 90° corner or curve corner 3D effect LED video wall

Seamless big-format wall
Each cabinet is processed with CNC auto-machines, which equipped with quick-locks, its make sure that modules & cabinet connection are seamless as a large-format LED wall.

16 bit grey scan, 3,840Hz refresh rate and 140° super wide viewing angle guarantee sharp visual experience.

Highest outdoor protection
Extremely bright 6,500 nits or up to 10,000 nits, IP66 weather protection is perfect for outdoor day & night view

No-noise, energy-saving
High-efficiency power supply without fan, which is no noise and saving energy, easures reliable and long-life span

MO-10, Pitch 10.42 mm Outdoor fixed installation LED wall showcase


| Pitch | 2.97mm |
| LED | SMD1415 |
| Pixel Density | 112,896 |
| Module Size (mm) | W500 * H250 |
| Cabinet Size (mm) | W1000*H1000, W1000*H500, W1500*H500, W1500*H1000 |
| Cabinet Thickness | 65mm |
| Cabinet Weight | 22 Kgs/Sq.m |
| Brightness (nits) | 6500 |
| Material | Aluminium |
| Serviceability | Front or Rear |
| Max power consump | 750 W/㎡ |
| Average power consum | 190 W/㎡ |
| Refresh rate (Hz) | 3840 |
| Grey level | 14 Bit |
| Drive Mode | Constant current |
| Power Input | AC 110-220V |
| Life Time (hrs) | 100,000 |
| Contrast | 5000:1 |
| View angle (H/V°) | >140 |
| IP Rating | 66 |
| Application | Outdoor |
| Operating temp | -20 to 50℃ |
| Storage temperature | -20 to 60℃ |

Copy product links
Long by picture save/share


Please choose online customer service to communicate