Key Features:
● Invisible film PCB technology;
● 95% Transparency;
● Ultra slim, 3mm thickness;
● Stick on & play, no frame;
● Cut freely for your size.
Applications:
Invisible film LED screen solution for window glass advertising media on building, store, showroom wall facade.
Key Features:
● Invisible film PCB technology;
● 95% Transparency;
● Ultra slim, 3mm thickness;
● Stick on & play, no frame;
● Cut freely for your size.
Applications:
Invisible film LED screen solution for window glass advertising media on building, store, showroom wall facade.
Pitch 6mm Sticky film LED HD video display
Stick on glass without structure, turn your window glass into a media video wall center

In the booming transparent glass LED screen industry, the transparency is the most important factor for windows video solutions, this is why most of manufacturers try to make the highest transparency, so do TEC displays, TEC invisible PCB technology came out after 4 years' development, this new technology not only expand the transparency rate up to 95%, but also can be made for any custom projects with soft PCB technology, you can also cut the size of film as you wanted easily.
The invisible PCB means the PCB board is also transparent, it is hard to find wires in the PCB even if you get closer and check it carefully, the traditional PCB of glass LED screen can not made like this. This is why when the film LED screen is off, you cannot see anything on the window glass, LED film is same like glass. The transparency of film LED screen is more than 95%, it combines the art with technology to create a perfect experience for your target audience.
The invisible PCB is also soft and 2mm thickness, you can make any shapes and size without any limitation, and applied most of your projects without break your previous structures. Choose TEC film LED screen, experience the differences of film LED screen.
Unbeatable transparency
95% transparency, not block the light inside, the highest transparency in the transparent glass LED displays

Ultra slim & light weight
Only 1.9mm thickness film panel, each 1000*240mmmm film panel weigh only 1 kg

Easiest installation
Paste on window glass with special self-adhesive glue-water, save installation & frame cost

Extreme flexible
Soft PET film material allows you to make any creative shapes, like triangle, pillar, wave, cone...

Free trimming size
Standard size 1000*500mm (max 1500mm) can be cut for any size, or custom made film panel size available

Powerful weather protection
Stable & Anti-UV PET material ensures durable installation for outdoor sun, not turn yellow in 8-10 years

Simple fixed Installation
Only 4 steps to install: Tear off film protection; paste on glass; connect cables; fix power box with window frame

Clear installation
Easy control via There is no power box & cables in between glass, flexible installation allows you layout power box vertically or horizontally.

Transparent Film LED Displays Installation Cases


| Pixel Pitch | 6 mm |
| LED | SMD2121 (IC Integrated) |
| Transparency | 85% |
| Film Size (mm) | 1000*240 |
| Film Resolution | 160* 40 |
| Material | Film |
| Thickness (mm) | 2 |
| Weight (㎏/㎡) | 2.5 |
| Brightness(CD) | 3,500 |
| View angle (H/V°) | >140 |
| Power Input | AC 110-220V |
| Grey level | 14 Bit |
| Refresh rate (Hz) | 3840 |
| Max Power Consumption | 800 W/m² |
| Avg Power Consumption | 200 W/m² |
| Driving Type | Static |
| Maintenance | Rear |
| IP Rating | 44 |
| Application | Indoor |
| Installation Type | Pasting |
| Life Time (hrs) | 100,000 |
| Operating temp | -20 to 50℃ |
| Storage temperature | -20 to 60℃ |

Copy product links
Long by picture save/share


Please choose online customer service to communicate