Key Features:
● Flexible PCB technology equipped with curve module;
● Perfect seamless curve video wall with narrow modules;
● Curve, corner, flat cabinet combination;
● 7,680 Hz refresh rate, 16 bits deliver stunning performance.
Applications:
Flexible rental LED video wall for high-end creative stage, TV studio, live show, concert tour, exhibition.
Key Features:
● Flexible PCB technology equipped with curve module;
● Perfect seamless curve video wall with narrow modules;
● Curve, corner, flat cabinet combination;
● 7,680 Hz refresh rate, 16 bits deliver stunning performance.
Applications:
Flexible rental LED video wall for high-end creative stage, TV studio, live show, concert tour, exhibition.
RI-1.9 Flex, Indoor P1.95mm UHD Soft Rental LED Video Screen
Seamless Curve Design
Flexible PCB technology equipped with curve module ensures perferct seamless curve big format video wall.

More Functional Combination
Flexible cabinet can be used for concave, convex, 90° corner & column shape LED screen, meanwhile, both flexible and flat cabinet can combined together for more creative stage design
Fast & Easy Setup
High-precision CNC cabinet with quick locks, position pin and protection corner, which make setup and tear down quickly by one person

Highest Curve Performace
7,680Hz refresh rate, 5000:1 contrast and 16 bits grey scan deliver stunning video view experience.

Modular Cabinet Design
Modular cabinet design for rental usages, module and power box is easily accessible from rear or front, saving labor and reduce installation & maintenance cost

Varies Installation Methods
Varied installation method,hanging on truss,stacking on floor, corner & column setup all available for more creative stage applications
Flexible LED Video Wall Application Showcase

| Pixel Pitch | 1.95 mm |
| Pixel Density | 262,144 |
| LED | SMD 1515 |
| Cabinet Size | 500 * 500 mm |
| Material | Aluminium Die-casting |
| Brightness(Nits) | 800 |
| Refresh rate (Hz) | 3840 |
| View angle (H/V°) | >140 |
| Contrast | 5000:1 |
| Curve Degree | Concave: 15°; Convex: 30° |
| Max power consump | 800 W/sq.m |
| Average power consum | 200 W/sq.m |
| Power Input | AC 100-240V |
| Drive Mode | Constant current |
| Life Time (hrs) | 100,000 |
| IP Rating | 43 |
| Application | Indoor |
| Operating temp | -10 to 40℃ |
| Storage temperature | -20 to 60℃ |

Copy product links
Long by picture save/share


Please choose online customer service to communicate