Key Features:
● 70% transparency & Non-transparency.
● Anti-crash alumnium modules.
● IP66, high brightness 6,000 nits.
● Curve locks for creative stage design.
Applications:
Outdoor transparent rental LED video tile for rental staging, tour, live show, corporate event, exhibition video wall solutions.
Key Features:
● 70% transparency & Non-transparency.
● Anti-crash alumnium modules.
● IP66, high brightness 6,000 nits.
● Curve locks for creative stage design.
Applications:
Outdoor transparent rental LED video tile for rental staging, tour, live show, corporate event, exhibition video wall solutions.
Outdoor Transparent Rental LED Video Panel
RO-G3.9, 2Ge Outdoor P3.9mm Rental LED Video Screen
Rentit-G3.9 Series Rental LED Display is 2nd generation outdoor transparent LED screen from TEC, which is designed for outdoor rental LED screen market as it is 70% transparency see-through for anti-wind outdoor installation, in additional to non-transparency mode, especially apply to high-end stage video wall with lighting effects. The simple design cabinet is equipped with handle, fast lock & quick connector ensures easy setup & tears down during your shows, in additional, the die-casting cabinet and high strength aluminium modules makes strong protection when you install & transport them. Even more, Rentit-G series Transparent rental LED display is built with qualify brand LED, IC & other components, they are stable and durable for indoor & outdoor premier rental staging, like TV Studio, tour, concert, live show, corporate event...
Compact design for rental
Simple & compact cabinet design, 78mm thicikness only,equiped with quick lock & connector for rental setup.

Anti-wind Outdoor
Up to 70% transparency,the wind and stage lighting go though transparent LED screen, anti-wind for outdoor application.

Extremely light-weight panel
Every 1000*500mm cabinet panel is 7.5kgs only, 15 kgs per square meter, it's easy to handle by one person when setup or teardown.

Outdoor Rental App
Outdoor IP66 design cabinet and all, 5,000 nits high brightness for outdoor daytime application.

High Accurate Curve
Each cabinet has 15 degree curve lock allows you to make concave, convex & 90 degree corner LED screen stage design.

Front & rear maintenance options
The modules, HUB board and power supply can be replaced from rear or front according to your stage installation.

Varies Installation Methods
Hanging on truss, floor stand, fixed installation are all available for different stage design.

Touring Cases
Dolly & flight case loading options, fast ready for your next show.

Outdoor transparent 3.9mm rental LED video wall close view video
| Pitch | X: 3.9, Y: 7.8mm |
| LED | SMD 1921 |
| Pixel Density | 32,768 |
| Cabinet Size (mm) | W 1000 * H 500 |
| Cabinet Thickness | 78 mm |
| Cabinet Weight | 8.5 Kgs |
| Transparency | 0%-70% |
| Brightness (nits) | 6,000 |
| Material | Die-casting |
| Serviceability | Front & Rear |
| Max power consump | 800 W/㎡ |
| Average power consum | 220 W/㎡ |
| Refresh rate (Hz) | 3840 |
| Grey level | 14 Bit |
| Drive Mode | Constant current |
| Power Input | AC 110-220V |
| Life Time (hrs) | 100,000 |
| Contrast | 5000:1 |
| View angle (H/V°) | >140 |
| IP Rating | 66 |
| Application | Outdoor |
| Operating temp | -10 to 40℃ |
| Storage temperature | -20 to 60℃ |

Copy product links
Long by picture save/share


Please choose online customer service to communicate